Kde nasávají Múzy

Nenechte se zmást titulkem!

20. XII. 2017 12:54 (st)

Hlavním zdrojem, z něhož nasává informace, jsou samozřejmě archivy, vysvětluje autor knih o významu některých lokálů pro český kumšt, kulturu a dějiny vůbec. Činí tak v rozhovoru pro nejčtenější pražský deník, jemuž tentokrát redakce věnovala půlstranu!

Obšlápnout si terén je ten příjemnější, ale podstatně menší díl práce, říká Lukáš Berný. Což musí být jasné každému, kdo měl knihu v ruce. Je nabitá fakty jako máloco, současně ale fakty podanými s lehkostí, formou natolik zábavnou, že se nestačíte nudit anebo propadnout ubíjejícímu dojmu odborničení, jak je u literatury faktu bohužel příliš časté. Kulturní přesah textu i obrazového doprovodu je tentokrát snad ještě širší než u předchozích dílů, zdůrazňuje Lukáš, když si reportér všiml "silných kulturních stop" v našich knížkách.

Zdůrazněme, že to nejsou stopy náhodné, zaváté a ledva zřetelné, otisky nožek múz až příliš lehkých, nýbrž stopy hluboké, jež po sobě zanechali hotoví obři českého uměleckého světa. Ne nadarmo chodíme do lokálů za "Múzami" - jejich oblíbenci jsou hlavními hrdiny našich knížek. Z oněch stop už pomalu vzniká jakási síť, kulturně-historická mapa, jež vtipně doplňuje - určitě zábavnějším způsobem - často až příliš akademické čítanky.

Kromě umělců typu Haška a Hrabala, které z našich tří předchozích knížek dobře známe, nás tentokrát čeká undergroundový svět šedesátých let s Milanem Knížákem nebo Járou J. Neduhou, upřesňuje Lukáš, co už jsme prozradili předem. Dojde i na příběhy kolem Karla Čapka, Josefa Váchala, Adolfa Kašpara, Petra Nováka...

Načež připomíná, že například u Černého vola se scházela první naše politická elita - lidé jako Kramář, Rašín, Klofáč... Celý text pak zdobí snímky úžasných fotografů Jana Reicha, Standy Tůmy...

A víte co? Přikládáme celé znění.

Kde nasávají Múzy
Múzy v médiích
Zlatý tygr v Literárkách
Sanch a Literárky světové
Pozoruhodně dobrý Gawain
Literární noviny: Nakladatelství světových premiér
Knihy měsíce 2
LN: Hold krásné smrti
Z pustiny do země zázraků
ČTK: Neporažený Hemingway
Český domov: Knihy měsíce
MFD: Plnokrevný román
ČRo Regina: Sympatické knihy
Právo: Není to úchvatné?
ČRo1: Literární senzace